DeodorantPro mnoho lidí představuje nadměrné pocení společenské znevýhodnění a často dokonce psychickou zátěž. V horkých dnech i ve stresových situacích vždy toužíme “být v suchu”.  Přitom to, že se člověk potí je velmi přirozená věc.

Dochází k termoregulaci (regulaci tělesné teploty), při které mohou za hodinu potní žlázky z našeho těla vyloučit až 1litr tekutiny se spoustou škodlivých látek. Následný zápach potu vzniká rozkladem vylučovaných látek pomocí bakterií. V současné době patří používání deodorantů či antiperspirantů k základům hygieny. Každodenním rituálem je ranní nanášení deo přípravků do podpaží.

Deo přípravky rozdělujeme na dva druhy, mezi kterými je podstatný rozdíl.

Antiperspiranty
omezují samotné pocení. Pracují na bázi stahování pórů - uzavření vývodů potních kanálků. Je tedy omezena produkce potu a vy si užíváte pocit příjemného sucha. Antiperspiranty mohou obsahovat jemné parfémové složky, které se postarají o překrytí zbytkového tělesného pachu.

Deodoranty
překrývají nepříjemný tělesný pach. Zabraňují nepříjemnému zápachu, ale ne samotnému pocení. Parfémované deodoranty obsahují více parfémovaných složek na úkor těch, které brání rozvoji bakterií.

Tuhý, gel, deoprej, roll on, stick?
Na samotný výsledek redukce potu nebo zápachu volba provedení nebo aplikace deodorantu či antiperspirantu nemá vliv. Jde spíše o to, co nám vyhovuje. K velmi oblíbeným patří deodoranty ve spreji. Jejich obsah se rovnoměrně rozprostře po kůži, rychle vstřebá a příjemně osvěží. Tuhé sticky, gely a “kuličky" zase k povrchu pokožky výborně přilnou.

Co tedy používat?
“Selský rozum” říká, že pravda leží někde uprostřed. Jsou situace, kdy je nám jasné, že budeme s potem hodně bojovat, tady zvítězí antiperspirant. Použití deodorantu v běžném životě znamená, nechat přirozeně odcházet ze svého těla škodlivé látky a přitom se společensky neznemožnit...

Pánské deodoranty a antiperspiranty            Dámské deodoranty a antiperspiranty